PENTA 24N200J020 IC807G-Parting and precision grooving insert on soft parts, minimizes burr size. Most economical system with 5 cutting edges.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 24N200J020 IC807G
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 24N-J |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3304799 |
| ProductName | PENTA 24N200J020 IC807G |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parting and precision grooving insert on soft parts, minimizes burr size. Most economical system with 5 cutting edges. |
| FamilyShortDesc | Inserts with 5 Cutting Edges for Parting and Grooving Soft Materials, Tubes, Small and Thin-Walled Parts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3304799 |
| Remarks | Recessing is possible only with 2.39 mm and wider inserts. For parting and grooving range, click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0102 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3304799 |
| Grade | IC807G |
| Chip Breaker Type | J |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.03 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 2 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.02 mm |
| Insert Width (W1) | 4 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.12 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |