PENTA 24N250PF125 IC30N-Full radius parting and precision grooving inserts for soft and small parts. High positive rake, most economical system with 5 cutting edges.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 24N250PF125 IC30N
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 24N-PF (full radius) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3334959 |
| ProductName | PENTA 24N250PF125 IC30N |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Full radius parting and precision grooving inserts for soft and small parts. High positive rake, most economical system with 5 cutting edges. |
| FamilyShortDesc | Full Radius Pentagonal Inserts with a High Positive Flat Rake for Parting and Precision Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3334959 |
| Remarks | For parting and grooving range, click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Cermet |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Hard Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0064 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3334959 |
| Grade | IC30N |
| Chip Breaker Type | PF |
| Corner Radius (RE) | 1.25 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6.2 mm |
| Cutting Width (CW) | 2.5 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 24 mm |
| Insert Rake Angle (GAN) | 6 Degrees |