PENTA 24N318NF159RSSL IC808G-Precision grooving inserts with 5 cutting edges for quick and accurate cutting edge indexing.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA 24N318NF159RSSL IC808G
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA 24N-NF-RSSL (full radius) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3457477 |
| ProductName | PENTA 24N318NF159RSSL IC808G |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision grooving inserts with 5 cutting edges for quick and accurate cutting edge indexing. |
| FamilyShortDesc | Precision Grooving Pentagonal Full Radius Inserts for Quick and Accurate Cutting Edge Indexing. |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3457477 |
| Remarks | Recessing is possible only with 2.39 mm and wider inserts. For parting and grooving range, click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0222 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3457477 |
| Grade | IC808G |
| Corner Radius (RE) | 1.59 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6.2 mm |
| Cutting Width (CW) | 3.18 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.15 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.05 mm/rev |