PENTA D40L300PB-6D IC808G-Parting , pentagonal inserts. Used for parting bearing steel and other ductile materials.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PENTA D40L300PB-6D IC808G
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PENTA D-R/L-PB |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 4 |
| product_code | ISC3301665 |
| ProductName | PENTA D40L300PB-6D IC808G |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parting , pentagonal inserts. Used for parting bearing steel and other ductile materials. |
| FamilyShortDesc | Pentagonal Inserts for Parting Bearing Steel and other Ductile Materials |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3301665 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Parting | |
| APP1Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+AlTiN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0273 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3301665 |
| Grade | IC808G |
| Chip Breaker Type | PB |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width (CW) | 3 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.08 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.03 mm/rev |