PICJ RF10D8T1.5-10-6 IC908-Inserts with an internal coolant channels for face grooving for Dmin 6 mm
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PICJ RF10D8T1.5-10-6 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PICJ R/LF-D6/8-T (Face Grooving) |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3425333 |
| ProductName | PICJ RF10D8T1.5-10-6 IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241602 |
| FamilyDesc | Inserts with an internal coolant channels for face grooving for Dmin 6 mm |
| FamilyShortDesc | Inserts with an Internal Coolant Channels for Face Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3425333 |
| Remarks | Only right-hand inserts are available as standard All inserts are with sharp corners PICJ items are suitable for PICCO/MG PCO, PICCO ACE, SC-PICCO types holders only |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Int. Face Grooving | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Int. Face Grooving |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Face Solid, Grooving &Turning grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0110 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3425333 |
| Grade | IC908 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 8 mm |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 6 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1.5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width (CW) | 1 mm |
| Front End Width (a) | 5.2 mm |
| Max. Face Grooving Feed (ffg(max)) | 0.04 mm/rev |
| Min. Face Grooving Feed (ffg(min)) | 0.01 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 26 mm |
| Overhang Minimum (OHN) | 11 mm |