PICJ RP15D60-25 IC908-Inserts featuring full radius, with inner coolant channel for internal boring and profiling from 4.0 mm bore diameter
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PICJ RP15D60-25 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PICJ R/LP |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3425291 |
| ProductName | PICJ RP15D60-25 IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241602 |
| FamilyDesc | Inserts featuring full radius, with inner coolant channel for internal boring and profiling from 4.0 mm bore diameter |
| FamilyShortDesc | Full Radius Inserts with Inner Coolant Channel for Internal Profiling |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3425291 |
| Remarks | PICJ items are suitable for PICCO/MG PCO, PICCO ACE, SC-PICCO type holders only |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. Profiling | |
| APP1Name | Int. Profiling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid, Turning & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0130 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3425291 |
| Grade | IC908 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 6 mm |
| Corner Radius (RE) | 0.75 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1.8 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width (CW) | 1.5 mm |
| Front End Width (a) | 5.3 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 6 mm |
| Overall Length (OAL) | 40 mm |