PMN D22-2J02 IC908-Parting and precision grooving insert on soft parts, minimizes burr size. Most economical system with 5 cutting edges.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
PMN D22-2J02 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | PMN D-J |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 2 |
| product_code | ISC3329279 |
| ProductName | PMN D22-2J02 IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parting and precision grooving insert on soft parts, minimizes burr size. Most economical system with 5 cutting edges. |
| FamilyShortDesc | Utility Parting and Grooving Insert with 5 Cutting Edges, for Soft Materials and Parting of Tubes |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3329279 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0095 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3329279 |
| Grade | IC908 |
| Chip Breaker Type | J |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.03 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 2 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.03 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.12 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |