S-SCLCL 8-2-Screw lock boring bars for 80° rhombic inserts with 7° clearance
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
S-SCLCL 8-2
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | A/E/S-SCLCR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3601971 |
| ProductName | S-SCLCL 8-2 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw lock boring bars for 80° rhombic inserts with 7° clearance |
| FamilyShortDesc | Screw Lock Boring Bars for 80° Rhombic Inserts with 7° Clearance |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3601971 |
| Remarks | S - steel shank, A - steel shank with coolant hole, E - carbide shank with coolant hole |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 80° Diamond 95° Approach | |
| APP1Name | Int. 80° Diamond 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3638 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3601971 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 1/2" |
| Coolant Supply Property (CSP) | External |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Functional Width (WF) | 0.35" |
| Master Insert Identification (MIID) | CC.. 2 |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 0.622" |
| Overall Length (OAL) | 6" |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 0 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -7 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 1" |
| Shank Height (H) | 0.46" |