S-SLANR 20-11 TANG-Boring bars carrying LNMX tangentially screw clamped inserts with 4 cutting edges for high metal removal rates.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
S-SLANR 20-11 TANG
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | S-SLANR/L-TANG |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3602350 |
| ProductName | S-SLANR 20-11 TANG |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Boring bars carrying LNMX tangentially screw clamped inserts with 4 cutting edges for high metal removal rates. |
| FamilyShortDesc | Boring Bars Carrying LNMX Tangentially Screw Clamped Inserts with 4 Cutting Edges for High Metal Removal Rates |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3602350 |
| Remarks | Right-hand inserts for left-hand bars. Left-hand inserts for right-hand bars. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. Tangential 93° Approach | |
| APP1Name | Int. Tangential 93° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 4.9317 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3602350 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 1-1/4" |
| Coolant Supply Property (CSP) | External |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 0.87" |
| Master Insert Identification (MIID) | LNMX 1104.. |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 2.087" |
| Overall Length (OAL) | 14" |
| Rake Angle Axial (GAMP) | -6 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -15 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 1.97" |
| Shank Height (H) | 1.171" |