S-SUXCR 10-10 CM-Screw lock boring bars carrying four different 7° clearance geometries. CHAMTURN - part of the CHAMELEON multifunction system.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
S-SUXCR 10-10 CM
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | S-SUXCR/L-CM |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3601775 |
| ProductName | S-SUXCR 10-10 CM |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw lock boring bars carrying four different 7° clearance geometries. CHAMTURN - part of the CHAMELEON multifunction system. |
| FamilyShortDesc | Screw Lock Boring Bars Carrying Four Different 7° Clearance Geometries |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3601775 |
| Remarks | The displayed data refers to CC95MT inserts, for other combinations and for Tmax, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 80° Diamond 95° Approach | Int. 80° Q#MG 95° Approach | Int. 90° Square 45° Approach | Int. Round Face & Turn | |
| APP1Name | Int. 80° Diamond 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Q#MG 95° Approach |
| APP3Name | Int. 90° Square 45° Approach |
| APP4Name | Int. Round Face & Turn |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.9083 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3601775 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 5/8" |
| Coolant Supply Property (CSP) | External |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 0.406" |
| Master Insert Identification (MIID) | CC95MT 10.. |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 0.78" |
| Overall Length (OAL) | 10" |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 0 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -12 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 1-3/4" |
| Shank Height (H) | 0.59" |