S0610H SWUBR-06-Screw clamp miniature boring bars carrying small WBMT trigon inserts. S - Steel shank; E - Carbide shank with coolant hole.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
S0610H SWUBR-06
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | E/S-SWUBR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3601265 |
| ProductName | S0610H SWUBR-06 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw clamp miniature boring bars carrying small WBMT trigon inserts. S - Steel shank; E - Carbide shank with coolant hole. |
| FamilyShortDesc | Screw Clamp Miniature Boring Bars Carrying Small WBMT Trigon Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3601265 |
| Remarks | Use right-hand WBMT 06...R inserts on left-hand tools and left-hand WBMT 06...L inserts on right-hand tools. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 80° Trigon 93° Approach | |
| APP1Name | Int. 80° Trigon 93° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0670 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3601265 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 10 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | External |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 3 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | WBMT 060101L |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 6 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 0 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -15 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 20 mm |
| Shank Height (H) | 9 mm |