SCIR 22-200N-10 IC1007-Grooving and parting inserts with parallel and frontal lead angle for reduced burr remaining on the workpiece. Used on Swiss type automatics and small CNC lathes.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
SCIR 22-200N-10 IC1007
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | SCIR/L-22-N/R/L |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3333359 |
| ProductName | SCIR 22-200N-10 IC1007 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Grooving and parting inserts with parallel and frontal lead angle for reduced burr remaining on the workpiece. Used on Swiss type automatics and small CNC lathes. |
| FamilyShortDesc | Grooving and Parting Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3333359 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0590 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3333359 |
| Grade | IC1007 |
| Corner Radius (RE) | 0.1 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.03 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 7 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Angle Major Right Hand (PSIRR) | 0 Degrees |
| Cutting Width (CW) | 2 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.02 mm |
| Insert Length (INSL) | 22 mm |
| Insert Rake Angle (GAN) | 7 Degrees |
| Insert Thickness (S) | 7 mm |
| Insert Width (W1) | 3 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.09 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.03 mm/rev |