SGFH 32-8-SELF-GRIP blades for parting and grooving with single-ended inserts. Blades with coolant holes are designated with "K".
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
SGFH 32-8
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | SGFH/R/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2300532 |
| ProductName | SGFH 32-8 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | SELF-GRIP blades for parting and grooving with single-ended inserts. Blades with coolant holes are designated with "K". |
| FamilyShortDesc | SELF-GRIP Blades with and without Coolant Holes for Parting and Grooving with Single-Ended Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2300532 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | SGFH 32-8 & SGFH 32-9 should be used only with SGTBK blocks. |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2480 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2300532 |
| Body Width_2 (WB_2) | 6.8 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 8.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 7.4 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 2 |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Shank Height (H) | 32 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 29.13 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 120 mm |