SGFL 12.7B-1.6D24 SH-Integral shank, short head, parting and grooving toolholder. Used for CNC and Swiss automatics.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
SGFL 12.7B-1.6D24 SH
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | SGFR/L-B-D-SH |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301522 |
| ProductName | SGFL 12.7B-1.6D24 SH |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank, short head, parting and grooving toolholder. Used for CNC and Swiss automatics. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank, Short Head, Parting and Grooving Toolholder, for CNC and Swiss Automatics |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301522 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.4409 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301522 |
| Body Width (WB) | 0.047" |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.063" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.063" |
| Head Length (LH) | 0.71" |
| Overall Height (OAH) | 0.54" |
| Overall Length (OAL) | 5-1/2" |
| Shank Height (H) | 1/2" |
| Shank Width (B) | 1/2" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 1.104" |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 0.94" |