TGBHL 25C-6-SUMO-GRIP tools with very rigid clamping. Recommended for grooving, turning and parting at very high feed rates and interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGBHL 25C-6
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGBHR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801802 |
| ProductName | TGBHL 25C-6 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | SUMO-GRIP tools with very rigid clamping. Recommended for grooving, turning and parting at very high feed rates and interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Toolholders for Heavy Duty Groove-Turn and Parting Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801802 |
| Remarks | The tools for the 14 mm inserts feature a 1/8 port thread for standard tube fittings |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| ItemRemark | For detailed depth capacity, click on "More Info" |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.5860 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801802 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 12 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 6.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 5.7 mm |
| Functional Width (WF) | 22.4 mm |
| Overall Length (OAL) | 135 mm |
| Shank Height (H) | 25 mm |
| Shank Width (B) | 25 mm |