TGBHL 31.7-8-JHP-SUMO-GRIP tools with channels for high-pressure coolant and very rigid clamping. Recommended for grooving, turning and parting at very high feed rates and interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGBHL 31.7-8-JHP
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGBHR/L-JHP |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2801811 |
| ProductName | TGBHL 31.7-8-JHP |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | SUMO-GRIP tools with channels for high-pressure coolant and very rigid clamping. Recommended for grooving, turning and parting at very high feed rates and interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Grooving and Turning SUMO-GRIP Tools with Channels for High-Pressure Coolant |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2801811 |
| Remarks | For user guide, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 2.9057 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2801811 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 0.98" |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.315" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.315" |
| Functional Width (WF) | 1.11" |
| Head Length (LH) | 1.65" |
| Overall Length (OAL) | 7" |
| Shank Height (H) | 1-1/4" |
| Shank Width (B) | 1-1/4" |