TGFH 19-2S-Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGFH 19-2S
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGFH-S |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2391927 |
| ProductName | TGFH 19-2S |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Single-Sided Blades Carrying TANG-GRIP Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2391927 |
| Remarks | For Dmax and Tmax drawing, see SGBHR/L holder |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0130 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2391927 |
| Body Width (WB) | 1.65 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 12 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.8 mm |
| Overall Height (OAH) | 19 mm |
| Overall Length (OAL) | 32 mm |
| Shank Height (H) | 19 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 18 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 36 mm |