TGFH 32-5-Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting large diameter parts and for interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGFH 32-5
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGFH/R/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2302143 |
| ProductName | TGFH 32-5 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting large diameter parts and for interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Blades with a Tangentially Oriented Pocket Carrying TANG-GRIP Single-Ended Inserts for Parting and Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2302143 |
| Remarks | For TGFH ..C-. and for TGFH 100-9 drawings, click More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1450 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2302143 |
| Body Width_2 (WB_2) | 4 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 5.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 4.7 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 2 |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Shank Height (H) | 32 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 33.8 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 120 mm |