TGFH 32K-4-Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting large diameter parts and for interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGFH 32K-4
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGFH/R/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2392363 |
| ProductName | TGFH 32K-4 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting large diameter parts and for interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Blades with a Tangentially Oriented Pocket Carrying TANG-GRIP Single-Ended Inserts for Parting and Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2392363 |
| Remarks | For TGFH ..C-. and for TGFH 100-9 drawings, click More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | With coolant holes, the recommended coolant pressure is 10 bar min.; cooling tube SGCU 341 should be ordered separately |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1450 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2392363 |
| Body Width_2 (WB_2) | 3.4 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 4.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3.7 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 2 |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Shank Height (H) | 32 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 2.05 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 100 mm |