TGFS 5-22-2-Blades for multi-spindle machines - replacement for HSS and brazed tools, using TANG-GRIP tangentially clamped inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGFS 5-22-2
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGFS |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301916 |
| ProductName | TGFS 5-22-2 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Blades for multi-spindle machines - replacement for HSS and brazed tools, using TANG-GRIP tangentially clamped inserts. |
| FamilyShortDesc | Blades for Multi-Spindle Machines - Replacement for HSS and Brazed Tools |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301916 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0590 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301916 |
| Body Width (WB) | 1.65 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.8 mm |
| Head Length (LH) | 18 mm |
| Overall Height (OAH) | 23.8 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Shank Height (H) | 22.2 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 28 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 50 mm |