TGSU 35-3-IQ-4Z-Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. The blade features no upper jaw and a flat top, which allows for ZERO chip interference.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGSU 35-3-IQ-4Z
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGSU |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2302826 |
| ProductName | TGSU 35-3-IQ-4Z |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. The blade features no upper jaw and a flat top, which allows for ZERO chip interference. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Flat Top Blades with Tangential Pockets Carrying TANG-GRIP Single-Ended Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2302826 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1310 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2302826 |
| Body Width (WB) | 2.5 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 2.5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 2.8 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 4 |
| Overall Length (OAL) | 180 mm |
| Shank Height (H) | 35 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 60 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 120 mm |