TGTL 1616-3-D52-IQ-Integral shank parting and grooving tools with reinforced Blades. Designed mainly for parting of relatively large diameters on sub spindle machines which carry either 16 or 20 mm square shank tools.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGTL 1616-3-D52-IQ
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGTR/L-D |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2302446 |
| ProductName | TGTL 1616-3-D52-IQ |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank parting and grooving tools with reinforced Blades. Designed mainly for parting of relatively large diameters on sub spindle machines which carry either 16 or 20 mm square shank tools. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank TANG-GRIP Toolholders with Reinforced Blades for Parting and Grooving Mainly Sub-Spindle Machines |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2302446 |
| Remarks | For depth of cut vs. workpiece diameter, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2500 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2302446 |
| Body Width (WB) | 2.5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 2.8 mm |
| Head Length (LH) | 40 mm |
| Overall Length (OAL) | 125 mm |
| Shank Height (H) | 16 mm |
| Shank Width (B) | 16 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 43.88 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 52 mm |