TGTL 2020-D82-3-JHP-MC-Parting tools with bottom inlets and a very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGTL 2020-D82-3-JHP-MC
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGTR/L-JHP-MC |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3328575 |
| ProductName | TGTL 2020-D82-3-JHP-MC |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Parting tools with bottom inlets and a very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Toolholders with Bottom Inlets for High-Pressure Coolant Carrying TANG-GRIP Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3328575 |
| Remarks | For more details click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2980 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3328575 |
| Body Width (WB) | 2.5 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 2.8 mm |
| Head Bottom Offset Height (HBH) | 10 mm |
| Head Length (LH) | 49 mm |
| Overall Length (OAL) | 119 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 20 mm |