TGTR 19-2-IQ-Integral shank tools with a very rigid clamping. Enables machining at very high feeds and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGTR 19-2-IQ
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGTR/L-IQ |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301903 |
| ProductName | TGTR 19-2-IQ |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank tools with a very rigid clamping. Enables machining at very high feeds and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank TANG-GRIP Toolholders for Parting and Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301903 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.8774 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301903 |
| Body Width (WB) | 0.063" |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.098" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.071" |
| Overall Length (OAL) | 5.905" |
| Shank Height (H) | 3/4" |
| Shank Width (B) | 3/4" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 1.299" |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 1.38" |