TGTR 25.4-3-IQ-2Z-Integral shank 2 pocket tools with a very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting interrupted cuts. Excellent tool and pocket life.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGTR 25.4-3-IQ-2Z
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGTR/L-IQ-2Z |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2302886 |
| ProductName | TGTR 25.4-3-IQ-2Z |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank 2 pocket tools with a very rigid clamping. Enables machining at very high feed rates and provides excellent straightness and surface finish. Recommended for parting interrupted cuts. Excellent tool and pocket life. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank TANG-GRIP Toolholders with 2 Pockets for Parting and Grooving |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2302886 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.1177 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2302886 |
| Body Width (WB) | 0.098" |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.138" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.11" |
| Overall Length (OAL) | 5.905" |
| Shank Height (H) | 1" |
| Shank Width (B) | 1" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 2.037" |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 2.24" |