TGVL 9.5-JHP-Grooving, parting and recessing tools carrying TGV inserts with channels for high-pressure coolant.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TGVL 9.5-JHP
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TGVR/L-JHP |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3439609 |
| ProductName | TGVL 9.5-JHP |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Grooving, parting and recessing tools carrying TGV inserts with channels for high-pressure coolant. |
| FamilyShortDesc | Grooving, Parting and Recessing Tools Carrying TGV Inserts with Channels for High-Pressure Coolant |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3439609 |
| Remarks | For more details click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2646 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3439609 |
| Coolant Entry Thread Size (CNT) | UNF 5/16-24 |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.079" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.013" |
| Head Bottom Offset Height (HBH) | 0.098" |
| Head Length (LH) | 0.63" |
| Overall Length (OAL) | 4.921" |
| Shank Height (H) | 0.374" |
| Shank Width (B) | 0.374" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 1.024" |