WNGA 080412 S02025 IN16C-Negative 80° trigon double-sided ceramic inserts for machining cast iron, hardened steel and heat-resistant alloys
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNGA 080412 S02025 IN16C
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNGA (CER) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3448588 |
| ProductName | WNGA 080412 S02025 IN16C |
| COO | Japan |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Negative 80° trigon double-sided ceramic inserts for machining cast iron, hardened steel and heat-resistant alloys |
| FamilyShortDesc | Negative 80° Trigon Double-Sided Ceramic Inserts for Machining Cast Iron, Hardened Steel and Heat-Resistant Alloys |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3448588 |
| Remarks | For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | |
| Cutting Edge Material | Ceramic |
| Tool Type | Turn Ultra hard Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Hard Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0053 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3448588 |
| Grade | IN16C |
| Chip Breaker Type | A |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 1.2 mm |
| Cutting Edge Length (L) | 8.7 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 3 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 12.7 mm |
| Insert Thickness (S) | 4.76 mm |
| Insert Size | 433 S0 |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.33 mm/rev |
| Min D.O.C. | 0.3 mm |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.06 mm/rev |