WNMA 060408 IC428-Double-sided trigon inserts, used for short chipping materials such as cast iron.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNMA 332 IC428
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNMA/WNMA-WG |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5599849 |
| ProductName | WNMA 332 IC428 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided trigon inserts, used for short chipping materials such as cast iron. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Trigon Inserts for Short Chipping Materials such as Cast Iron |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5599849 |
| Remarks | For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiC+Al2O3 |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Steel | Cast Iron | Hard Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0152 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5599849 |
| Grade | IC428 |
| Chip Breaker Type | A |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.0315" |
| Cutting Edge Length (L) | 0.257" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.118" |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 3/8" |
| Insert Thickness (S) | 0.187" |
| Insert Size | 060 |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.0197 "/rev |
| Min D.O.C. | 0.039" |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.0012 "/rev |