WNMG 060408-TF IC907-Double-sided trigon insert, positive rake angle that varies along the edge to negative in order to prevent chipping. Special design reduces cratering. Used for carbon and alloy steel, stainless steel and high temp. alloys.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNMG 332-TF IC907
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNMG-TF |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5594751 |
| ProductName | WNMG 332-TF IC907 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided trigon insert, positive rake angle that varies along the edge to negative in order to prevent chipping. Special design reduces cratering. Used for carbon and alloy steel, stainless steel and high temp. alloys. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Trigon Inserts for Machining a Wide Range of Materials under Medium Cutting Conditions |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5594751 |
| Remarks | For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0146 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5594751 |
| Grade | IC907 |
| Chip Breaker Type | TF |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.0315" |
| Cutting Edge Length (L) | 0.257" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.118" |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 3/8" |
| Insert Thickness (S) | 0.187" |
| Insert Size | 060 |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.0138 "/rev |
| Min D.O.C. | 0.039" |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.0047 "/rev |