WNMG 06T302-NF IC907-Double-sided Trigon inserts used for semi-finishing and finishing applications. Low cutting forces due to very sharp edge and positive rake.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNMG 3-0-NF IC907
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNMG-NF |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5591780 |
| ProductName | WNMG 3-0-NF IC907 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided Trigon inserts used for semi-finishing and finishing applications. Low cutting forces due to very sharp edge and positive rake. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Trigon Inserts for Semi-Finishing and Finishing Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5591780 |
| Remarks | For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0126 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5591780 |
| Grade | IC907 |
| Chip Breaker Type | NF |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.0079" |
| Cutting Edge Length (L) | 0.257" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.059" |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 3/8" |
| Insert Thickness (S) | 0.156" |
| Insert Size | 06T |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.0067 "/rev |
| Min D.O.C. | 0.012" |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.0031 "/rev |