WNMG 06T308-WG IC8250-Double-sided trigon wiper inserts for high surface finish at high feed turning (0.3 to 0.6 mm/rev). Three to five times better surface finish compared to standard turning inserts at the same feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNMG 06T308-WG IC8250
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNMG-WG |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5507818 |
| ProductName | WNMG 06T308-WG IC8250 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided trigon wiper inserts for high surface finish at high feed turning (0.3 to 0.6 mm/rev). Three to five times better surface finish compared to standard turning inserts at the same feeds. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Trigon Wiper Inserts for High Surface Finish at High Feed Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5507818 |
| Remarks | For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiCN+Al2O3+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0056 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5507818 |
| Grade | IC8250 |
| Chip Breaker Type | WG |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.8 mm |
| Cutting Edge Length (L) | 6.52 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 3.5 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 9.52 mm |
| Insert Thickness (S) | 3.97 mm |
| Insert Size | 3-2-WG |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.5 mm/rev |
| Min D.O.C. | 0.6 mm |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.1 mm/rev |