WNMG 130612-TNM IC907-Double-sided trigon inserts used for semi-rough and roughing applications. A special seat enables using both insert sides. Three times more cutting edges compared to an equivalent-sized rhombic insert.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNMG 643-TNM IC907
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNMG-TNM |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5595669 |
| ProductName | WNMG 643-TNM IC907 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided trigon inserts used for semi-roughing and roughing applications. A special seat enables using both insert sides. Three times more cutting edges compared to an equivalent-sized rhombic insert. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Trigon Inserts for Semi-Roughing and Roughing Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5595669 |
| Remarks | This inserts should be used with SEAT IWSN 635M3 for insert size 64# and SEAT IWSN 433M for insert size 43# For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0653 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5595669 |
| Grade | IC907 |
| Chip Breaker Type | TNM |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.0472" |
| Cutting Edge Length (L) | 0.513" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.276" |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 3/4" |
| Insert Thickness (S) | 1/4" |
| Insert Size | 130 |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.0256 "/rev |
| Min D.O.C. | 0.098" |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.0098 "/rev |