WNMG 130616-TNM IC9250-Double-sided trigon inserts used for semi-rough and roughing applications. A special seat enables using both insert sides. Three times more cutting edges compared to an equivalent-sized rhombic insert.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WNMG 130616-TNM IC9250
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WNMG-TNM |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5507316 |
| ProductName | WNMG 130616-TNM IC9250 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided trigon inserts used for semi-rough and roughing applications. A special seat enables using both insert sides. Three times more cutting edges compared to an equivalent-sized rhombic insert. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Trigon Inserts for Semi-Roughing and Roughing Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5507316 |
| Remarks | This inserts should be used with SEAT IWSN 635M3 for insert size 1306# and SEAT IWSN 433M for insert size 0804# For dimensions and tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Int. 80° Trigon 95° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Int. 80° Trigon 95° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiCN+alpha Al2O3+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0279 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5507316 |
| Grade | IC9250 |
| Chip Breaker Type | TNM |
| Clearance Angle Major (AN) | 0 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 1.6 mm |
| Cutting Edge Length (L) | 13.03 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 7 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 19.05 mm |
| Insert Thickness (S) | 6.35 mm |
| Insert Size | 644-TN |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.65 mm/rev |
| Min D.O.C. | 2.5 mm |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.25 mm/rev |