WOMG 100716-T3P-IQ IC8350-Double-sided 6° negative side flank trigon inserts for high feed turning of steel.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WOMG 100716-T3P-IQ IC8350
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WOMG-10-T3P-IQ |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5567113 |
| ProductName | WOMG 100716-T3P-IQ IC8350 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided 6° negative side flank trigon inserts for high feed turning of steel. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided 6° Negative Side Flank Trigon Inserts for High Feed Turning of Steel |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5567113 |
| Remarks | The specified machining recommendations in the above table are valid only for PWXOR/L-TF-IQ tools. For PWLOR/L-IQ tools: ap= 3-7 mm, ft= 0.3-0.8 mm/rev. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Trigon 95° Approach | Ext. Trigon 18.5° Approach | |
| APP1Name | Ext. 80° Trigon 95° Approach |
| APP2Name | Ext. Trigon 18.5° Approach |
| ItemRemark | |
| Coating | TiCN+Al2O3+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Negative Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0272 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5567113 |
| Grade | IC8350 |
| Chip Breaker Type | T3P |
| Corner Radius (RE) | 1.6 mm |
| Cutting Edge Length (L) | 10.86 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 2.8 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 15.88 mm |
| Insert Thickness (S) | 7.94 mm |
| Insert Size | 554-T3 |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 3 mm/rev |
| Min D.O.C. | 1 mm |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 1.5 mm/rev |