WPEX 060402L12 IC908-Precision positive 8° and 12° clearance, 80° and 84° trigon inserts with a chipformer for finishing applications on Swiss automatics.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
WPEX 060402L12 IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | WPEX |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5506027 |
| ProductName | WPEX 060402L12 IC908 |
| COO | Switzerland |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Precision positive 8° and 12° clearance, 80° and 84° trigon inserts with a chipformer for finishing applications on Swiss automatics. |
| FamilyShortDesc | 80° and 84° Precision Trigon Inserts with Positive 8° and 12° Clearance for Finishing Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5506027 |
| Remarks | For tolerances, see more info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Positive Trigon 45°Approa | Ext. Positive Trigon 60°Approa | Ext. Positive Trigon 90°Approa | |
| APP1Name | Ext. Positive Trigon 45°Approa |
| APP2Name | Ext. Positive Trigon 60°Approa |
| APP3Name | Ext. Positive Trigon 90°Approa |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Turn Positive Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0020 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5506027 |
| Grade | IC908 |
| Chip Breaker Type | X |
| Clearance Angle Major (AN) | 12 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Edge Length (L) | 6 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 3 mm |
| Fixing Hole Diameter (D1) | 3.7 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 9.52 mm |
| Insert Thickness (S) | 4 mm |
| Insert Size | 060402 |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.2 mm/rev |
| Min D.O.C. | 0.2 mm |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.05 mm/rev |