XCMT 130408-MF IC908-Inserts for DR-MF multifunction tools. Two cutting edges for hard materials and interrupted cut. Low cutting forces due to high cutting edges and positive angles.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
XCMT 130408-MF IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | XCMT-MF |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5508050 |
| ProductName | XCMT 130408-MF IC908 |
| COO | Korea |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Inserts for DR-MF multifunction tools. Two cutting edges for hard materials and interrupted cut. Low cutting forces due to high cutting edges and positive angles. |
| FamilyShortDesc | Inserts for DR-MF Multifunction Tools with Two Cutting Edges for Hard Materials and Interrupted Cut |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5508050 |
| Remarks | For cutting recommendations, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Drilling Ext Face Int. Turning | |
| APP1Name | Drilling Ext Face Int. Turning |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Indexable drilling inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0095 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5508050 |
| Grade | IC908 |
| Corner Radius (RE) | 0.8 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Edge Length (L) | 13.4 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 13.4 mm |
| Insert Included Angle (EPSR) | 83.5 Degrees |
| Insert Thickness (S) | 4.76 mm |